SĂ NE FACEM PRIETENI INTERNAȚIONALI CU ETWINNING!

În anul școlar 2022-2023 sunt validați 4 profesori pe platforma ESEP:

• Voicu Corina Valentina, ambasador eTwinning/Erasmus+
  • Buta Ramona Dora
  • Ranca Aureliana
  • Suciu Gheorghe, director

Proiecte eTwinning: Fight for your rights (fondator Voicu Corina), Our Schools, Beautiful, Sustainable, Together (fondator Voicu Corina), Plants for a Sustainable Life.

Proiectul On Mountain Roads a obținut Premiul II la Premiile Naționale eTwinning 2022.

În proiectele eTwinning se implică toți elevii școlii, elevi cu abilități diferite, din medii sociale diverse, din comunități rurale, dar și elevi cu CES sau cu dizabilități.

Cadrele didactice au participat la evenimente și cursuri naționale/internaționale:

Conferința Europeană eTwinning

Conferința Națională a Ambasadorilor eTwinning și Erasmus+

Cercul coordonatorilor de proiecte

Cercul coordonatorilor de proiecte europene

Activitățile elevilor în parteneriat cu Consiliul elevilor:

Why do we need Legal Education

International Children”s Rights Day

Surprize de Crăciun/Școală eTw

Elevii prezintă proiectele ESEP 2022-2023

Instrumente digitale

ETwinning în școala mea

The eTwinning corner in my school

Activități Erasmus+

D-na prof. Voicu Corina face parte din Rețeaua Ambasadorilor Erasmus+ România și organizează activități de promovare și consiliere în domeniul parteneriatelor școlare internaționale.

1.Elevii de la Liceul Tehnologic Aiud au învățat despre „Toleranță” prin proiectul Erasmus+ al Asociației „Liber la Educație, Cultură și Sport” din București, nr. de referință 618139-EPP-1-Ro-EPPK2-CBY-ACPALA, la care au participat în calitate de voluntari. Activitățile au fost implementate în perioada 5 septembrie – 5 octombrie 2022 alături de elevii din clasele XI A și XI B elevii fiind coordonați de prof. Voicu Corina, Buta Ramona, Ranca Aureliana, Suciu Gheorghe, Chețan Cătălin.

Cartea proiectului:

Învățăm despre Toleranță

Ziua Europeană a Limbilor/Erasmus, ANPCDEFP

Ziua Europeană a Sportului Școlar, ANPCDEFP

Proiecte internaționale pt. elevii Liceului Tehnologic Aiud, care continuă tradiția din anii precedenți, participând la acestea alături de elevi și profesori din 25 de țări.

Elevii promovează  istoria, cultura, tradițiile, arta, protejarea naturii și a mediului înconjurător, educația media, nediscriminarea și promovarea drepturilor omului. Ei și-au folosit cunoștințele de limbi străine, și-au făcut prieteni în alte țări, au învățat să lucreze în echipă alături de alți elevi  de vârsta lor și au experimentat metode și mijloace moderne de învățare, folosind instrumente Web 2.0 precum: Madmagz, Emaze, Book creator, Ourboox, Viva Video, Story Jumper, Kahoot, Padlet, Google Maps, Google apps, Jigsaw, Learning apps, Trello, Mentimeter, Google Forms, Power Point, YouTube.

Produsele finale sunt reprezentate de editarea unor cărți colaborative, audio-book, chestionare și reviste, alături de elevii din Italia, Grecia, Franța, Germania, Turcia, Anglia, Polonia, Ungaria, Ucraina, Albania, Cehia etc ! Proiectele noastre au primit etichetă națională și europeană de calitate!

Liceul nostru a obținut  titlul de  Școală eTwinning, iar d-na prof. Voicu Corina Valentina a devenit ambasador eTwinning în urma promovării cursului organizat de Comisia Europeană. ETwinning este parte integrantă a Erasmus+, programul U.E. pentru Educație, Formare, Tineret și Sport . Ambasadorii contribuie voluntar la promovarea și evaluarea proiectelor, organizează reuniuni locale, regionale, naționale, internaționale, sesiuni de formare sau informare:

Educație on-line prin parteneriate eTwinning

Implementarea proiectelor eTwinning

Conferința Națională eTwinning

Sustenabilitate în educație prin proiecte eTwinning  și Erasmus+

Proiectele noastre au fost apreciate cu Certificate Naționale – N.Q.L. și Europene de Calitate – E.Q.L.în urma evaluării.

Proiecte premiate:

N.E.W.S.- Premiul I, Health and Wealth – Premiul II, la Premiile Naționale eTwinning –

prof. coord. Voicu Corina Valentina și Buta Ramona Dora.

Proiecte eTwinning an școlar 2021-2022:

Our Story-Our History-fondator Voicu Corina, membri Ranca Aureliana și Buta Ramona

Seasons Through the Eyes of Children, fondator Voicu Corina, membru Buta Ramona

If I were, membru Voicu C.

On Mountain Roads, membru Voicu C.

Effective e-Learning System Based on Digital Competences, membru Voicu C.

Childhood without Bullying, membru Voicu C.

Children”s Green Nature, membru Voicu C.

Dor de toamnă, dor de școală, membru Voicu C.

Ambasador eTwinning, Voicu Corina Valentina

Proiecte 2020-2021

N.E.W.S. eTwinning Project

Health and Wealth from Medicinal and Aromatic Plants – eTwinning Project

A JOURNEY THROUGH THE WATER eTwinning Project

A clean environment, a healthy life !

Covid snapshots

Proiecte 2018-2019

Flower/power of my city

Echipa eTwinning de la Liceul Tehnologic Aiud colaborează eficient pentru realizarea unei educații de calitate și  este coordonată de prof. Voicu Corina Valentina, Buta Ramona Dora și Ranca Aureliana.

Școala noastră a fost selectată pt. a-și depune candidatura de Școală eTwinning!

Prof. Voicu Corina Valentina, responsabil catedră Om și Societate