Siguranță on-line și off-line

Proiectele noastre urmăresc asigurarea unui mediu de încredere pt elevi și profesori, în care să se poată dezvolta personal și profesional, în care cultivăm siguranța on-line și off-line, promovarea drepturilor omului, a nediscriminării, protecția copiilor, folosirea responsabilă a internetului, alfabetizarea media (good news/fake news), educație juridică.            Prin aceste proiecte luptăm împotriva bullying-ului și cyberbullying-ului, a traficului de ființe umane, încercând să creștem tineri responsabili care își cunosc drepturile și știu să le protejeze.    Siguranța on-line este integrată în curriculum la toate mai multe disciplinele.

Astfel, ne-am alăturat campaniilor organizate de UNICEF-Reprezentanța România, Salvați copiii (facilitatori Voicu Corina Valentina și Buta Ramona Dora),

Siguranta online

Liber la Educație, Cultură și Sport, Asociația Holt Is, Agenția Antidrog:

-Fără frică! cu Salvați copiii!

Fără frică! cu Salvați copiii!

-Siguranța pe net cu Salvați copiii!

-Ora de net! cu Salvați copiii!

-Educație juridică, materie promovată de judecătorul Cristi Dănileț

-Cea mai mare lecție din lume-World  largesst lesson, cu UNICEF

-Schimbările climatice-World largesst lesson, cu UNICEF

-Eveniment național prevenirea traficului de persoane, cu UNICEF

Spun prezent pt viitorul meu! cu Agenția Antidrog

Mentorat cu Universitatea 1 Decembrie 1918, Alba Iulia

-Europa, casa noastră

-Proiect Erasmus+ cu Asociația Liber la Educație, Cultură și Sport

Prof. Voicu Corina Valentina, responsabil catedră Om și Societate și prof. Buta Ramona Dora, consilier educativ

Siguranta pe net

Ziua Siguranței pe Net

Elevii studiază în şcoală opţionalul de Educaţie Juridică şi periodic încheiem un parteneriat cu Asociaţia VeDem Just coordonată de dl. judecător Cristi Danileţ, pe care îl invităm la activităţile noastre.

Ziua Internațională a Drepturilor Copilului

Educație Juridică. Judecător Cristi Danileț

De ce avem nevoie de Educație Juridică?